News

Fitore e veshtir e kampionit

Posted by Manchester City on August 21, 2012 at 12:50 AM

Kampioni i Anglisë, Manchester City, ka shënuar fitore shumë të vështirë në ndeshjen e parë të sezonit të ri ndaj Southamptonit para tifozëve të vet me rezultat 3-2.

 

Starti i Cityt në këtë takim ishte me tempo të ulët dhe me pak raste shënimi, përkundër dominimit në posedim.

 

I lënduar nga loja largohet Sergio Aguero pas 14 minutash lojë, duke bërë që në lojë të futet Edin Dzeko.

 

Carlos Tevez u tregua i sakt pas vetëm 40 minutash lojë, për t’i dhënë avantazhin Cityt pas pjesës së parë me rezultat 1-0.

 

Në pjesën e dytë ndryshuan gjërat. Menaxheri i ekipit të promovuar në elitë inkuadroi në lojë Lambert, i cili barazoi rezultatin (59’;). Të njëjtën gjë e bëri edhe me Steven Davis, të cilin e inkuadroi në lojë nga pankina dhe i cili i dha epërsinë mysafirëve (68’;).

 

Që nga ky moment, City luajti vetëm në sulm. Pas një harkimi nga këndi, Edzin Dzeko i tregua më klinik duke realizuar golin e barazimit (72’;).

 

Mancini inkuadron në lojë Mario Balotellin për të intensifikuar sulmet. Rastet portieri i mysafirëve i ndali një nga një, por jo edhe të Samir Nasrit, i cili shënoi pas një harkimi për 3-2 (80’;) dhe fitoren e madhe të Cityt.

 

Vlen të përmendet se Samir Nasri u ndëshkua me karton të verdhë pas golit për shkak se zbuloi fanellën “Eid Mubarak”, e cila do të thotë “Me Fat Fitër Bajrami”.

 

Ndeshja mbaroi me rezultat 3-2 dhe përkundër faktit se City shtrëngoi dhëmbët në fund për këtë fitore, ende mbetet ai ekip i frikshëm i cili nuk di të ndalet kur fillon të sulmojë.

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

45 Comments

Reply Jamossic
3:43 PM on May 30, 2021 
Fantastic data. Thanks a lot.
https://topessaywritingbase.com/
Reply Jamossic
8:29 AM on June 3, 2021 
Cheers, Lots of postings!
https://essayextra.com/
why i want to go to college essay
research paper
how to write an scholarship essay
custom writings
contractions in college essays
write my papers
cheapest essays writing services
dissertation writing
how to write a thesis for a persuasive essay
best dissertation
how write a good essay
resume writing services
how to write a biography essay
https://contest101.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
9:18 PM on June 3, 2021 
Awesome write ups. Thanks.
https://englishessayhelp.com/
online essay writers
dissertation
how to write a 500 word essay
writing my essay
writing cause and effect essays
college essays
essay writing services us
cpm homework
professional essay writers for hire
doctoral dissertation
how to write a good compare contrast essay
thesis writing
perfect college essay
https://kehillathisrael.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
10:34 AM on June 4, 2021 
Incredible all kinds of good knowledge.
https://writingthesistops.com/
best custom essay
thesis help online
uc college application essay
custom essay writing services
how to write a good narrative essay
argumentative essay
how to be a better writer essay
dissertation help
learning to write essays
thesis help online
exemplary college essays
dissertations
how to write a hook for a persuasive essay
https://contest101.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
11:23 PM on June 4, 2021 
Helpful stuff. Kudos!
https://homeworkcourseworkhelps.com/
in an essay help you guide
essay rewriter
cheap essay online
url=https://englishessayhelp.com/ says...
online dissertation

write my essay cheap
thesis paper writing
write a personal essay
url=https://essaypromaster.com/ says...
essays writing service

essay scholarships for college students
dissertations
type of essays writing
url=https://homeworkcourseworkhelps.com/ says...
custom paper

writing the essay
https://contest101.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
12:25 PM on June 5, 2021 
You expressed that exceptionally well!
https://theessayswriters.com/
the best college essay ever
writing service
custom essay writing toronto
doctoral dissertations
learn how to write an essay
thesis help
essay about the help
essays writing services
how to write a essay about myself
homework help cpm
how to write an exploratory essay
cheap essay writing service
nyu college essay
https://contest101.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
1:11 AM on June 6, 2021 
You revealed it wonderfully!
https://freeessayfinder.com/
essays service
essay typer
parents writing college essays
dissertations online
best college admission essays
how to write a thesis statement
college essay diversity
writing paper help
writing an essay online
essay writing services
college compare and contrast essay
essays writer
essay writing courses
https://contest101.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
8:23 AM on June 6, 2021 
Nicely put. Cheers.
fda approved canadian online pharmacies
https://glentroolvillage.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
5:39 AM on June 8, 2021 
Reply Jamossic
6:36 AM on June 9, 2021 
You mentioned it very well.
https://englishessayhelp.com/
money cant buy happiness essay
https://paperwritingservicestops.com/
essays to write
https://essayssolution.com/
community service essays
https://topessayssites.com/
college supplemental essays
https://aluminiumdesign.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
8:18 AM on June 10, 2021 
You actually explained this superbly.
https://bestessayseducationusa.com/
write that essay
https://dissertationwritingtops.com/
custom essays writing service
https://topessayservicescloud.com/
cheap essay buy
https://topswritingservices.com/
how to write an essay to get into college
https://meismusicstudio.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
9:17 AM on June 11, 2021 
Many thanks! An abundance of knowledge.
https://essayhelp-usa.com/
common application essay help
https://service-essay.com/
writing an essay help
https://topessayssites.com/
essay about website
https://paperwritingservicestops.com/
writing essays services
https://zachartmusic.webs.com/apps/guestbook/
Reply Jamossic
11:41 AM on June 12, 2021 
Reply Jamossic
12:58 PM on June 13, 2021 
Regards. Quite a lot of tips!
https://topessayservicescloud.com/
write a scholarship essay
https://bestessayseducationusa.com/
essay customer service
https://topessaywritinglist.com/
best custom essay
https://dissertationwritingtops.com/
help in writing essays
https://oitavoano.webs.com/apps/guestbook/